• sekretariat@wisla-warszawa.pl

Fundacja Wisła Warszawa – historia

  • -

Fundacja Wisła Warszawa – historia

LogoWisaJPGFundacja Wisła Warszawa (dawniej Sportowa Akademia) powstała we wrześniu 2006 roku. W pierwszym roku działalności w Akademii zajęcia prowadzone były w dwóch kategoriach wiekowych, chłopcy urodzeni w 1997 i 1998 roku. Pierwszymi Trenerami chłopców byli Henryk Apostel i Władysław Żmuda. Następnie do Akademii dołączyli Trenerzy Konrad Dousa, Grzegorz Faberski, Izabela Obłękowska, Marek Plichta i Andrzej Sikorski.

W roku 2007 zorganizowano nabór dla chłopców urodzonych w latach 1999-2000. Od początku istnienia Sportowa Akademia stworzyła projekt utworzenia Ośrodka Szkoleniowego Piłki Nożnej. Chcąc pozyskać tereny na jego budowę prowadzi rozmowy z Władzami kilku dzielnic w Warszawie. W chwili obecnej jednak nie otrzymała żadnej pozytywnej odpowiedzi. W wyniku takiej sytuacji zajęcia szkoleniowe Sportowej Akademii odbywają się na wynajętych obiektach na terenie Dzielnicy Warszawa – Bemowo. Po 2,5 letnim doświadczeniu w prowadzeniu szkolenia dzieci i młodzieży Sportowa Akademia nie prowadzi naborów do roczników młodszych niż chłopcy urodzeni w latach 1997 i 1998. Od września 2013 r. rozpoczęliśmy współpracę z katolickim gimnazjum z internatem. Jest to szkoła przeznaczona dla lepiej uczących się chłopców. Część chłopców jest w szkole sportowej (na ul. Lindego). Obecnie współpracujemy z katolickim gimnazjum Popiełuszko na warszawskich Bielanach przy ulicy Dewajtis 3 wraz z internatem, do którego uczęszczają nasi zawodnicy.

W Wiśle Warszawa cele szkoleniowe jak również dobre zachowanie i wyniki w nauce stawiane są na równi. Od naszych podopiecznych podczas zawodów czy wyjazdów szkoleniowych wymaga się odpowiedniego zachowania, czystego i schludnego wyglądu oraz noszenia sprzętu klubowego, który otrzymują bezpłatnie. Od początku stawialiśmy na dobrych trenerów, dobre warunki treningoporawe (zima sztuczna trawa) i dużo konfrontacji międzynarodowych. Przyniosło to efekty, bo z niewielkiej grupy chłopców, która do nas trafiła, czterech chłopców grało w rocznikach 1997, a dwóch – w 1998.  

Od września 2006 roku chłopcy z Wisły Warszawa rozegrali łącznie 52 spotkania (mecze) międzypaństwowe z takimi drużynami jak: F.C. Sevilla (Hiszpania), C.A. Rivadavia (Argentyna), Soka (Kenia), Lisbona (Portugalia), Academia Emiretenese (Venezuela), S.V.Stutgart (Niemcy), FC Toulouse (Francja), LEEDS United (Anglia), FK Vencpilis (Łotwa) , FK Klaipeda (Litwa), Karpaty Lwów (Ukraina) SC Bastia, AS Monaco, FC Nantes, MTK Budapeszt.

W sezonie 2009-2010 w wynikach uzyskanych na boisku powinniśmy być w dwójce najlepszych drużyn na Mazowszu, ponieważ swoja grupę wygraliśmy i powinniśmy grać o mistrza Mazowsza, wyprzedzając KP Legia Warszawa, ale w wyniku błędnego zgłoszenia zawodnika (chłopca) MZPN zagroził nam, że jeżeli będzie brał udział w rozgrywkach, będziemy otrzymywać  walkowery. Nie chcąc, by dziecko spędziło pół sezonu na trybunach, mecze były kwalifikowane jako walkowery. Dzięki walkowerom KP Legia Warszawa grała z Polonią Warszawa o mistrza Mazowsza.

W sezonie 2012-2013 ponownie wygraliśmy swoją grupę, tym razem zajmując pierwsze miejsce przez Polonią Warszawa. W wyniku otrzymanego walkoweru za niestawienie się trzech naszych chłopców na konsultacje kadry Mazowsza (pomimo niepowiadomienia klubu), MKS Polonia zrównała się z nami punktami, a ponieważ bezpośredni pojedynek był w rundzie jesiennej 3:1 dla Polonii, a w rundzie wiosennej 3:1 dla Wisły Warszawa, MZP zarządził dodatkowy mecz o pierwsze miejsce. Widząc nasze odwołanie od walkoweru do PZPN, zawiesił ten mecz i do dziś jest nierozstrzygnięty.

Fundacja brała udział tylko w trzech sezonach, obecnie jest to czwarty cykl rozgrywkowy, gdyż wcześniej była nastawiona na szkolenie i dużo wyjazdów zagranicznych. W każdym z tych sezonów, gdyby nie dziwne werdykty, bylibyśmy dwukrotnie wicemistrzami Mazowsza, a być może mistrzami. Nieformalnie dwukrotnie zdobyliśmy wicemistrzostwo Mazowsza, wywalczone na boisku, bez możliwości grania o mistrza.

W sezonie 2014/2015 nasza drużyna występowała w lidze okręgowej (grupa Ciechanów-Ostrołęka) pod nazwą KS CK Troszyn. Po pierwszej rundzie podopieczni trenera Edwarda Klejdinsta zajmowali drugie miejsce. Zanotowali dziesięć zwycięstw, dwa remisy i trzy porażki. Wiosną zespół nie będzie już występował. Na razie proces szkolenia młodzieży został wstrzymany. Plany dotyczące tego zagadnienia będą jednak wznowione w bliskiej przyszłości.


wislakadra4i

wislakadra4i


GALERIA

Wisła – UKS Szóstka 15.12.2018 r.

WISŁA WARSZAWA S.A.

Facebook