• sekretariat@wisla-warszawa.pl

Oświadczenie prezesa zarządu klubu siatkarskiego Wisła Warszawa

  • -

Oświadczenie prezesa zarządu klubu siatkarskiego Wisła Warszawa

W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi przez wiceprezesa klubu Legionovia Legionowo pana Marka Bąka na stronie internetowej orlenliga.pl o tym, że Wisła Warszawa nie przeszła nawet pierwszej weryfikacji umożliwiającej grę w ekstraklasie, chcielibyśmy przedstawić nasze stanowisko.


“Nie zgadzamy się, aby Pan Bąk przekazywał niezgodne z prawdą informacje o naszym klubie. Jeśli działacz Legionovii ma jakiś kompleks Wisły Warszawa, to trudno. Być może dlatego ciągle porusza ten temat. Tym bardziej chcielibyśmy wyjaśnić jego wątpliwości.

Nieprawdziwą informacją jest to, że Wisła nie przeszła audytu firmy Deloitte, którego zażądała Orlen Liga. Nasz klub po prostu się nie poddał się tej weryfikacji. Powód? Nie będziemy uczestniczyć w fikcji. Audyt najpierw powinien dotyczyć klubów Orlen Ligi. My nie jesteśmy udziałowcami spółki Orlen Liga. Naszym zdaniem dopiero po audycie klubów ekstraklasy i w momencie określenia, że któryś klub nie spełnia wymogów, można żądać od klubów pierwszoligowych także poddania się tej procedurze. Wówczas chętnie się na nią zgodzimy.

Jak można przeprowadzać audyt w klubach pierwszej ligi w sytuacji, gdy wiele zespołów orlenligowych nie płaci zawodniczkom? Nie będę wymieniać, o które drużyny chodzi, kto ma sprawy sądowe i komornicze. Kluby same to wiedzą.

Powtarzam, nie będziemy uczestniczyć w fikcji. Jednym z jej elementów jest wymóg zapewnienia widowni w liczbie co najmniej 1500 osób. Większość klubów w ekstraklasie go nie spełnia. Ba, niektóre kluby nie mają nawet hali na 1000 osób. Uważamy, że władze Orlen Ligi w pierwszej kolejności powinny dostosować regulamin do rzeczywistości. Jak można wymagać o klubów pierwszej ligi zapewniania 1500 osób na spotkaniach, terminowych płatności i budżetu na 2,5 miliona złotych, skoro drużyny orlenligowe ich nie spełniają? Także zapisana w regulaminie liczba meczów, które musi wygrać każdy zespół w rundzie zasadniczej nie jest przestrzegana. Pięciu zwycięstw nie osiągnęły dwie drużyny, a potem, niespodziewanie okazuje się, że można ten wymóg jeszcze spełnić w fazie play-off. Nie zgadzamy się na łamanie regulaminu.

Orlen Liga nie przeprowadza audytu we własnych spółkach, a chce robić w pierwszej lidze. Jeśli w Orlen Lidze, jest wszystko w porządku i nie ma miejsca dla nowych drużyn, to po co robić audyt na jej zapleczu? W chwili, gdy jednak ktoś nie spełnia regulaminu w Orlen Lidze, to logiczne jest sprawdzanie klubów w pierwszej lidze. Inaczej jest to bezpodstawne.

Uważamy, że dobrym rozwiązaniem byłaby gwarancja bankowa. Wówczas nie byłoby sytuacji, że pokazuje się umowy sponsorskie, a potem twierdzi, że nie ma pieniędzy, bo sponsor się wycofał.

My nie bojąc się audytu ze względów finansowych przesłaliśmy do spółki Orlen Liga pismo z potwierdzeniem przelewów na konto klubu na sumę pięciu milionów złotych. Zastanawiamy się czy połowa klubów z ekstraklasy ma takie fundusze.

Nie jest tak jak mówi Pan Bąk, że Wisła to klub, który tak szybko jak się pojawił, może zniknąć. Zapewniamy, że tak nie jest.

Chcielibyśmy przypomnieć, że od 2006 roku jako Wisła Warszawa szkolimy młodzież i byliśmy jedynym klubem, który nigdy nie pobierał żadnych opłat za szkolenie. Zawodnicy na turnieje piłkarskie, także międzynarodowe jeździli bez żadnych opłat.

Od momentu rozpoczęcia funkcjonowania, a więc dziesięć lat temu nigdy nikomu nie zalegaliśmy z płatnościami, ani w piłce nożnej, ani w siatkówce. Nigdy otrzymywaliśmy żadnych dotacji z urzędu miasta. Nie jesteśmy klubem, który istnieje tydzień albo dwa. Wiceprezes Bąk sugeruje, że jesteśmy nowym klubem. Tak nie jest. Sami płacimy za wszystko. Za halę, za boiska w stu procentach. Radzimy sobie dobrze już od 10 lat

Jeśli pan Bąk i Orlen Liga czują się tacy mocni, to zawsze przed sezonem można zorganizować turniej. Można zaprosić drużyny z obu lig i wtedy przekonamy się, jaki będzie wynik. My się nie boimy ani sportowej ani finansowej konfrontacji z Orlen Ligą.”

 

Prezes Wisły Warszawa

Grzegorz Kulikowski


GALERIA

Wisła – UKS Szóstka 15.12.2018 r.

WISŁA WARSZAWA S.A.

Facebook