Wisła zagra o mistrzostwo pierwszej ligi. Energetyk wyeliminowany

• -

To była 22. wygrana z rzędu, która jednocześnie dała awans do finału zaplecza Ligi Siatkówki Kobiet. W środę Wisła pokonała w Warszawie Eneę Energetyka 3:1 (25:22, 25:22, 21:25, 25:19). Tym samym Bemowskie Syreny wygrały rywalizację w półfinale 2:0. Znów pozytywny efekt przyniosły zmiany dokonywane w trakcie starcia. Najlepszą zawodniczką spotkania została wybrana nasza przyjmująca Marta Wellna. Pierwsze dwa spotkania w obronie mistrzostwa 7 i 8 kwietnia w hali przy Obrońców Tobruku 40.

Po sobotnim zwycięstwie w Poznaniu, nasza ekipa była w znakomitej sytuacji. Nawet ewentualna porażka nie zabierała szans na finał. W tej fazie rozgrywek walczyło się bowiem do dwóch wygranych.

Już wcześniej udział w meczach o mistrzostwo zapewniła sobie ekipa Energi MKS Kalisz, która wyeliminowała 7R Solna Wieliczka.

Występujące w środę przed własną widownią zawodniczki Wisły od początku grały z dużą pewnością siebie i przekonaniem o sile. Wcześniejsze 21. wygranych z rzędu nie było przypadkiem i teraz trudno było spodziewać się, że rywalki z Poznania będą w stanie przerwać tę serię.

W przedostatniej kolejce sezonu zasadniczego Enea u siebie przez pięć setów walczyła z Wisłą i to było jedno z najbardziej zaciętych spotkań dla Bemowskich Syren w obecnych rozgrywkach. Teraz kibice oglądali prawie tak samo ciekawe widowisko, ale trwało ono o jeden set mniej.

Warszawianki musiały się mocno napracować, aby zwyciężyć. W dwóch pierwszych setach wyrównana walka trwała do stanu 20:20. Potem końcówki należały już go gospodyń. Najpierw kapitalną zmianę po raz kolejny wniosła Karolina Ciaszkiewicz-Lach. Nasza kapitan pojawiła się na parkiecie w drugiej części pierwszej partii. Wisła przegrywała kilkoma punktami, ale doświadczona przyjmująca zaprezentowała się wtedy znakomicie. Kończyła praktycznie wszystkie ataki. W wielkim stylu zdobyła dwa ostatnie punkty w tej partii. Podobnie udane wejście Ciaszkiewicz-Lach miała w sobotę w drugiej odsłonie starcia w Poznaniu.

W drugim secie także w decydujących akcjach nasza drużyna włączała dodatkowy bieg. W tej części w końcówce świetnie zagrała skuteczna od początku Marta Wellna.

Można było się spodziewać, że trzecia partia będzie ostatnią tego dnia. Tak się nie stało, choć Wisła świetnie zaczęła (7:3, 11:6). Wtedy na parkiecie w ekipie gości pojawiła się Barbara Cembrzyńska. Leworęczna przyjmująca odmieniła losy tego seta. Trener miejscowych Dominik Stanisławczyk poprosił o dwie przerwy na żądanie, ale nic to nie pomogło. Cembrzyńska, która weszła na parkiet za Beatę Pawlicką praktycznie w pojedynkę wygrała tę część. Poznaniaki wykorzystały drugą piłkę setową (25:21).

Kolejna partia rozpoczęła się dla Wisły źle. Przegrywała ona już 5:10. Wtedy świetnie zaczęła grać Katarzyna Połeć, która weszła na boiska w czwartym secie. Środkowa zdobywała punkty pod siatką, ale także znakomicie serwowała. To głównie dzięki jej zagrywką gospodynie odrobiły straty. Potem równie udaną zmianę zaprezentowała Elena Nowgorodczenko. Kolejne punkty dorzucała Ciaszkiewicz-Lach i Wellna. Joanna Sobczak w tej odsłonie grała na ataku i także okazało się to dobrym rozwiązaniem.  Z środka wiele ważnych punktów zdobyła Katarzyna Mróz. Ostatecznie ten set zakończył się wynikiem 25:19.

Teraz czas na święta wielkanocne. Po nich Wisła wraca do treningów i przygotowuje się do meczów z MKS Kalisz. W piątej kolejce warszawianki przegrały na wyjeździe. Od tego momentu są niepokonane. U siebie pewnie wygrały z zespołem z Wielkopolski.

Pierwsze spotkanie w sobotę 7 kwietnia o godz. 18, a drugie dzień później o godz.19. W finale walczy się do trzech zwycięstw.

Przypomnijmy, że Wisła broni mistrzostwa zaplecza LSK.

Wisła Warszawa – Enea Energetyk Poznań 3:1 (25:22, 25:22, 21:25, 25:19)

🏐Wisła: Wellna, Jurczyk, Mróz, Nadziałek, Sobczak, Djurić, Saad (libero) – Ciaszkiewicz-Lach,  Połeć, Nowgorodczenko,

🏐Enea: Gancarz, Pasznik, Świstek, Pawlicka, Wołoszyn, Gajewska, Bohdanowicz (libero) – Cembrzyńska, Sklepik.